2014. jún 24.

fotós oktatás: színezett fotográfia

írta: Kelkó Niki
fotós oktatás: színezett fotográfia

Színezett fotográfiai

Hippolyte Bayard.jpgHippolyte Bayard 1845.

A színezett fotográfia Hippolyte Bayardtól (1801-1887) indult és egészen napjainkig nagy előszeretettel alkalmazzák pl. Jung Zseni.  

Egy müncheni fényképész kezdett legelőször foglalkozni retusálással és azonnal kiderült hogy van rá igény. William Henry Fox Talbot egy barátja Collen kezdett javításokat készíteni az elkészült fotográfiákon. Kezdetben csak apróbb kiegészítéseket végeztek a ruha ráncain, majd az arcon is kisebb korrigálásokat készítettek.

A megrendelők tetszését elég gyorsan elnyerték ezek az újítások és igencsak megnőtt iránta a kereslet. Nem sok idő telt el, mire a műtermekbe megjelent egy festő, aki a fotózások során minden fontos részletet feljegyzetelt (a ruha színe) és végül el is végezte ezeket a retusálásokat.

Innen már csak egy lépés volt a színezett fotográfia. A fényképész mesterek nem ritkán alkalmaztak külön festőt vagy festőtanoncót, hogy ezt a munkát ellássák. Elsősorban lenolaj, olajfesték, színes ceruza, olajkréta, ecsetek és vattapamacsok szerepelnek a színező kelléktárába.

A színezett fotográfia lényege, hogy a fekete-fehér képeket festékkel, vízfestékkel, ceruzával színezték meg

Adolfo Farsar.jpgAdolfo Farsar .jpgAdolfo Farsar (1841-1898), az olasz származású fotográfus az egyik nagy mestere volt a témának, aki portréit, tájképeit saját kezűleg festette ki. A színezett fotográfiával egy saját vállalkozást hozott létre. Kiköltözött a családjával együtt Japánba és ott készítette el ezeket a képeket, amiket elsősorban külföldieknek árusított igen nagy sikerrel. 

 

Napjainkban Magyarországon a legtöbbször Jung Zseninél (1940- ) található meg ez a technika. 

Jung Zseni Száműzetés, 2000. színezett.jpg

Jung Zseni kép forrása: Mai Manó Ház oldala: http://maimanohaz.blog.hu/2011/12/26/jung_zseni_csendde_lett

Szólj hozzá