2014. jún 15.

Fotó vagy grafika? - avagy a fotómanipuláció csodája

írta: Kelkó Niki
Fotó vagy grafika? - avagy a fotómanipuláció csodája

zoltan_Bartha_foto1.jpgA Fotóelőadások.blog.hu most egy fiatal tehetséges fotóst szeretne bemutatni:
Barha Zoltánnal és munkáival legelőször egy képértékelős workshopon találkoztam. Teljesen lenyűgözte a résztvevőket és az oktatót is! Gyorsan megkerestem a Fb-on, és most már rendszeresen látom, ha kikerül az oldalára egy-egy újdonság. Mik ezek az alkotások?

Fotók, grafikai munkák? (Te minek hívod őket, illetve mihez áll ez közelebb, továbbá hogy születnek meg ezek a képek?)

Fotómanipulációnak hívnám, ugyanis fotókat vágok és alakitok át e végeredmény eléréséhez, helyenként egy alkotáshoz 10 képet is felhasználok.

Hány százalék a kép, és hány százalék az utómunka?

Nagy része  az eredeti kép, de nyilván ha kell egy árnyék, egy effekt, azt utólag szerkesztem a képhez.

zoltan_Bartha_foto_3.jpgMennyi ideig dolgozol egy ilyen képen? (gondolom van vele meló rendesen)

Hát igen…Van, hogy 3-4 óra alatt is összedobok egy képet de van olyan is, amikor napokig is eltarthat míg elkészül egy alkotás, arról nem beszélve mikor ihletre vagy ötletre várva félig készen lapul a tárhelyen hónapokon keresztül.

Bartha Zoltan foto vagy retus.jpg

Mi a rendes hivatásod? (Mivel nem ismerlek és gondolom az olvasó is kíváncsi rád, ezért írj kérlek pár szót magadról. Látom fotózol is, meg grafikai dolgokkal is foglalkozol)

Magyarországon antik bútor restaurálással foglalkoztam, majd  2006-ban döntöttünk úgy a feleségemmel, hogy kiköltözünk Spanyolországba egy “jobb” élet reményében. Aztán mindjárt sikerült dekoratőrként elhelyezkednem egy cégnél. Mivel plakátokat illetve cégtáblákat is készítettünk, így tanulmányoznom kellett komolyabban a Photoshop-ot. Aztán idővel egy profibb fényképezőgépre is szükség volt, úgy családi fotózáshoz, mint céges munkához…Ekkor kezdődött a komolyabb érdeklődés a fotózás iránt…

zoltan_Bartha_foto.jpgMilyen céllal kezdtél el alkotni?

Eleinte csak családi képeket készítettem és aztán ha nem úgy sikerült ahogy szerettem volna, akkor módosítottam rajta. Egyre komolyabban belenyúltam a képekbe, míg már teljesen egy új stílus alakult ki. Mivel szeretek álmodozni és elképzelni valótlan életjeleneteket, így már szürreális elképzelés alapján kezdtem el tárgyakat, épületeket, embereket fotózni.

zoltan_Bartha_foto .jpgSzámodra ez most munka, megélhetés vagy hobbi?

Nyilván volt munka is, de a szürreális képeket kimondottan a hobbinak köszönhetem. Mára már sikerült egy saját stúdiót nyitnom, ahol próbálom belecsempészni a szürrealitást a képekbe. Ehhez különböző hátterek használok, amit édesapámnak köszönhetek. (ő film és színházikellék készítő)

Volt rá eset, hogy felkértek plakát készítésre, ahol kimondottan ez volt a cél, a szürrealitás. Megkaptam a paramétereket, ami meg kellett, hogy jelenjen a képen és a szerint készítettem el. Egyszóval a hobbim lett a munkám is.

zoltan_Bartha_foto_8.jpgVan olyan kollégád, akitől inspirációt tudsz nyerni? Neked melyik a kedvenc képed (magadtól és más fotográfustól)?

Van persze :) Adrian Sommeling, holland fotográfus…Hihetetlenül jól kezeli a ps-t.

Nekem személy szerint nincs nagy kedvenc, persze van olyan kép, ami jobban tetszik a többinél, de talán a belefektetett munka és idő az, ami számomra még értékesebbé teszi…Ilyen a Magic Music című képem, amihez rengeteg képet használtam fel és a legapróbb részletekre is próbáltam odafigyelni…Eleinte ez a kép is plakátra készült volna, de a megrendelőnek aztán módosultak az elképzelései, így megmaradt kedvencnek.

zoltan_Bartha_foto_2.jpgHol lehet látni az alkotásaidat?

A Fotóvilág volt az az oldal, ahol más fotósoktól kaptam kritikákat és úgymond ez volt az a hely, ahol dátum szerint is végigtekinthető a fejlődés. http://www.zolti777.fotovilag.org/galeria2 persze fent vannak a képeim a web oldalamon  (www.fotobartha.es ) és a facebookon is (www.facebook.com/fotobartha.es)

zoltan_Bartha_foto_6.jpgHa fotós létemre azt mondom, hogy szeretnék hasonló képeket készíteni, akkor mihez kell értenem, merre induljak el? (szeretém ha tudnák az olvasók, mekkora munka, szakmai tudás, tapasztalat van egy-egy ilyen alkotásban)?

Szerintem a photoshop mindenképp kell és egy kis inspiráció… Eleinte érdemes apróbb módosításokkal próbálkozni, mint pl. egy háttércsere, majd egyre jobban belenyúlni a részletekbe… Ezt most így elég nehéz leírni, de pl. a perspektívában való látás arányainak betartása, az mindenképp fontos.

zoltan_Bartha_foto4.jpgHol volt már kiállításod?

Itt Zaragózában volt egy egyéni kiállításom még a tavalyi évben. (2013)” La vision surrealista ” cimmel (szürreális látomás)

Bartha Zoltán foto retus.jpg

Pályáztál már ezekkel a fotókkal és milyen eredményekkel?

Igen…hát mint minden fotós álma, hogy nemzetközileg is elismert fotóművész legyen, igy nekem is az :)  FIAP-os pályázatokon veszek részt a képeimmel, és persze az külön megtisztelő, ha az elfogadások mellett még érmeket is bezsebelek.

Bartha Zoltan 2012.jpg

zoltan_Bartha_foto_7.jpgAmikor nekikezdesz egy ilyen munkának, hogy kell téged elképzelni? Előre pontosan mindent megtervezel, elmész és lefotózod, majd összerakod vagy egész máshogy készül?

Általában van egy alapgondolat, amin elindulok, aztán soha nem úgy végződik, ahogy azt elképzelem…Mindig jön egy újabb ötlet, amivel egy más fordulatot vesz a téma …Nyilván ez tárhelyen lévő képeimtől is függ, és ha kell, akkor konkrétan lefotózom, ami szükséges. Nem zárkózom el a stockfotóktól sem, ha pont hiányzik valami és nincs rá lehetőség hogy magam készítsem el…

zoltan_Bartha_foto-4.jpg

Hogy tetszenek Zoltán alkotásai? Gyere és kövess minket a itt is!

bartha Zoltan - foto retus.jpg

 

Szólj hozzá