Fotogram
A fotogram az 1910-es, 20-as évek avantgárd művészetében jelent meg legelőször.
A fotogram lényege, hogy fényképezőgép és negatív nélkül készül a kép. Közvetlenül a fényérzékeny anyagra kerülnek rá a különböző tárgyak (lehetőleg érdekes formájúak), aminek az árnyéka hozza létre a végeredményt. A trükk annyi, hogy a fényérzékeny anyagra rápakolt tárgyakat vagy a nagyítógép fénye alát tesszük egy sötét helységben vagy kivisszük a napsütésre és rövid ideig ott tartjuk.
Moholy-Nagy László: Laci és Lucia 1925-28
A fotogram név Moholy-Nagy Lászlótól származik. A fényirat nevet akarta adni ennek az eljárásnak és így születhetett meg a fotogram név (1922).
Berlinben élt első feleségével Lucia Mohollyal (Lucia Schultz), aki profi fotográfus volt. Igy került közelebbi barátságba a laborálással és Luciával közös kísérletezéseikből született meg újra ez az eljárás. Moholy-Nagy elvont dolgokat ábrázol, mint egy álom, mint egy érzelem kerül a fényérzékeny anyagra.
Pablo Picasso: Diurnes, 1962
Maga az eljárást már nem volt ismeretlen hiszen maga William Henry Fox Talbot is alkalmazta a fotográfia kezdetén és elsődlegesen természeti képződményeket ábrázolt (pl. faleveleket). A műfaj végül 1920-ban években éled újra és kapja meg a fotogram nevet is (lásd fent). Festők, fotográfusok ugyan olyan előszeretettel alkalmazzák. pl. Pablo Picasso, El Liszickij, Alexander Rodcsenko, Kurt Schwitters, Luigi Veronesi, Viktor Vasarely stb. mindenki a saját stílusának és felfogásának megfelelően alkalmazta.
Man Ray: Repülőgép, 1945 Rayografia
Külön érdekesség, hogy Moholy-Nagy a fotogram újra felfedezésével egy időben Man Ray is újraértelmezi ezt a technikát és a nevéből rayográfiának vagy rayogramnak nevezi. Végül mégis a fotogram néven maradt köztudatban.
Külön érdekesség, hogy Moholy-Nagy László 1925-ben készült fotogramját ma a világ 10 legdrágább fotográfiája közé sorolják.
Moholy-Nagy László: Fotogramm 1925.
Te már próbáltad?
1) Vegyél egy fényérzékeny anyagot, papírt,
2) Tegyél rá különböző tárgyakat, amik érdekes sziluettet, árnyékot hoznak majd létre a fotón,
3) Tegyél rá egy üveglapot vagy stabilizáld, hogy amíg a fény éri nem mozduljon el,
4) Ha sötétkamrában dolgozol, akkor tedd a nagyítógép alá, majd az előhívó folyadékba, ha pedig otthon készíted el, akkor vidd ki egy rövid időre a napra, majd mosd le sima csapvízzel,
5) Végül fixáld, szárítsd és már kész is vagy!
Fotogram készítésről itt találhatsz egy videót (Zalka Imre előadása):
http://www.mediawavearchivum.hu/index.php?modul=filmek&kod=3393
forrás: http://bmrg-foto.uw.hu/tananyag-fotogram.htm
Kipróbáltad már a fotogramot? Esetleg neked is kötelező volt az Alkalmazott fotográfus okj vizsgán? Oszd meg velünk az élményeidet: www.facebook.com/fotoeloadasok